cs en ge 
<<     04 / 2014     >>
T Po Út St Čt So Ne  
1  123456
2 78910111213
3 14151617181920
4 21222324252627
5 282930    
 
 
Koncertní sezóna 2009

 

Koncertní sezona 2009

Koncertní sezona 2009 začíná na Bertramce 11. dubna a skončí koncertem 31. října. Stejně jako v letech minulých, i letos na Bertramce zazní mnoho Mozartovských skladeb, díla jeho současníků, ale i soudobých skladatelů. Většina koncertů se koná v koncertním sále Bertramky, v letních měsících červenci a srpnu jsou vybrané koncerty pořádány v malebné zahradě usedlosti.

V letošní sezoně navážeme na tradici koncertů předních českých kvartetních souborů, které se v uplynulých dvou sezonách představily v cyklech “Setkání Mozarta a Beethovena na Bertramce” a “Kvartety dvou staletí 1750 – 1950”.
Cyklem Rok hudebních výročí 2009 oslavíme významná výročí čtyř velkých hudebních skladatelů. Světová veřejnost vzpomene 250. výročí úmrtí Georga Friedricha Händela, 200. výročí úmrtí klasicistního velikána Josepha Haydna a 200. výročí narození romantika Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Především české, ale jistě i světové publikum si připomene 50. let, které uplynuly od smrti českého hudebního velikána Bohuslava Martinů. Tento rozsáhlý koncertní cyklus bude probíhat během celé koncertní sezony.
Nejvíce koncertů věnujeme oslavám Josepha Haydna. Mozarta a Haydna pojilo hluboké přátelství a bez vzájemného vlivu nezůstala ani jejich tvorba. V našem cyklu jsme tedy zařadili do programu kvartetních koncertů vedle známých Haydnových skladeb i šest Mozartových tzv. haydnovských kvartetů, které vznikly mezi lety 1782 – 1785. Při jejich komponování byl Mozart velmi ovlivněn Haydnovými „Ruskými“ kvartety opusu 33. Na těchto koncertech vystoupí opět přední smyčcová kvarteta jako např. Talichovo, Schulhofovo, Kocianovo, Heroldovo, Zemlinskeho a v roce 2008 na prestižní soutěži smyčcových kvartet v Itálii oceněné Bennewitzovo kvarteto. Většina těchto koncertů bude v programu doplněna skladbami rovněž jubilujícího Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Koncerty Rok hudebních výročí 2009: M+M jsou věnovány českému skladateli Bohuslavu Martinů. Bylo by jistě nesprávné opomenout jeho tvorbu v roce 50. výročí skladatelova úmrtí. Bertramka, ačkoliv tradičně spojována s hudbou více klasickou, je i místem, kde se uvádí moderní vážná hudba včetně premiér skladeb soudobých autorů. Pozvání na Bertramku přijal například houslový virtuoz Ivan Ženatý. Klasický a moderní repertoár zazní i v podání mladých umělců, jakým je vynikající violoncellista Petr Nouzovský, kterého na klavír doprovodí Jan Čech.

V září letošního roku se bude konat v Památníku W. A. Mozarta a manželů Duškových na Bertramce již 11. ročník festivalu Mozartiana Iuventus. Tento cyklus, jehož dramaturgie je úzce spjata se soudobou hudbou, dává tradičně příležitost mladým, mimořádně talentovaným interpretům prezentovat se před českou a zahraniční veřejností.
Každý program festivalového koncertu vždy obsahuje dílo W. A. Mozarta. Velmi zajímavá je právě konfrontace Mozartových skladeb se soudobými kompozicemi, jejichž autoři se při tvorbě nechali tímto klasicistním géniem inspirovat. Mladí umělci tuto příležitost každoročně vítají a pořadatelům je velkým potěšením zde často představit i laureáty mnoha soutěží (např. Bennewitzovo kvarteto).

 
 
Flash
 
 


 
Novinky
Bertramka je uzavřena!

Od 1. listopadu 2009 ukončila společnost Comenius činnost v Muzeu W.A. Mozarta a manželů Duškových na Bertramce.

Aktivity jako expozice muzea, veřejné i privátní koncerty, Café Bertramka, pořádání svateb a prodejní galerie, které v Muzeu W.A. Mozarta provozovala společnost Comenius, byly ukončeny.

Chtěli bychom všem poděkovat za léta přízně a podpory!